Program edukacyjny

“Europa za jeden uśmiech”

- nagranie programu 27 października 2001, Bytom, Opera Śląska

Uczniowie naszego gimnazjum- jako część reprezentacji gminy Orzesze - zostali zaproszeni do udziału w nagraniu programu edukacyjnego dla telewizji TV4 pod nazwą:

Europa za jeden uśmiech”.

Impreza odbyła się w sali Opery Śląskiej w Bytomiu 27 października (było to chyba ostatnie tak słoneczne sobotnie popołudnie tej jesieni).

Program składał się z dwóch części, do udziału w których przygotowywali się nasi uczniowie (15 osób z klas 2-gich i 3-cich).

Część pierwsza to kampania profilaktyczna, która miała na celu wzmacnianie wśród młodzieży postaw przeciwstawiania się uzależnieniom poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, umiejętność odmawiania oraz poprzez wiedzę na temat prawdziwej istoty działania substancji uzależniających.

Część druga programu była tematem wiodącym całego spotkania, a dotyczyła zagadnień integracji europejskiej. Młodzież w formie konkursowej miała rywalizować ze sobą  po to, by przybliżyć wszystkim problematykę związaną z Unią Europejską, co w dniu dzisiejszym jest jednym
z wiodących tematów na polskiej arenie politycznej.

Uczniowie nasi poważnie potraktowali obydwa tematy tego spotkania, tym bardziej, że po raz pierwszy mieli uczestniczyć w nagraniu programu telewizyjnego i zależało im, by pokazać się z jak najlepszej strony.

Jednakże magiczne słowo “telewizja” nie przysłoniło im świata, gdyż – jak przekonaliśmy się już nie raz - zawsze możemy na nich liczyć.

W sobotę, 27 października – ubrani w reprezentacyjne koszulki i uzbrojeni w transparent reklamujący nasze miasto – pojechaliśmy do Bytomia, żeby wygrać.

Niestety, nie wszystko odbyło się tak, jak wyobrażaliśmy sobie.

Po pierwsze - nagranie odbyło się z lekkim poślizgiem (ale to ponoć w telewizji jest normalne) w związku z czym mogliśmy się oswoić z kamerami, gdyż uczestniczyliśmy -jako widownia- we wcześniej nagrywanym odcinku programu.

Po drugie – gdy już przyszła nasza kolej okazało się, że część profilaktyczna jest dokładną powtórką tego, czego świadkami byliśmy wcześniej, a żeby zostać uczestnikami konkursu dotyczącego Unii Europejskiej trzeba mieć wiele szczęścia i zostać wylosowanym przez gościa programu – piosenkarza Maćka Molendę.

No i po trzecie – niestety, nie zostaliśmy wyłonieni “w drodze losowania”- jak to się ładnie nazywa, do udziału we właściwym konkursie i w związku z tym do końca pozostaliśmy widzami.

Tylko trochę nam wszystkim żal, że nie mieliśmy nawet szansy, by pokazać to, co potrafimy.

Zostaną wspomnienia, parę zdjęć, koszulki i transparent na pamiątkę...