OLIMPIADA INTEGRACYJNA

Zawada 2004

Olimpiada integracyjna była jednym z głównych zadań, jakie założyliśmy do realizacji w ramach programów „Aktywne życie” i „Jestem jaki jestem...”.

Głównymi celami tego sportowo – wychowawczego projektu było promowanie aktywnego sposobu spędzania czasu oraz integracja zdrowych młodych ludzi z osobami, które dotknęła różnego rodzaju niepełnosprawność. Dzięki wspólnej zabawie, realizacji grupowych zadań i rywalizacji sportowej, wszyscy uczyliśmy się pokory, szacunku dla drugiego człowieka i radości w pokonywaniu przeszkód.

Pierwszym etapem przygotowania olimpiady było spotkanie integracyjne uczniów naszej szkoły z wychowankami Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu, które odbyło się 23 września. Był to czas na wzajemne poznanie się, zaplanowanie sposobu promowania własnej drużyny podczas zawodów, przygotowanie „klubowych” transparentów i akcesoriów kibiców. Dwie godziny spędzone wspólnie z wychowankami Domu Pomocy Społecznej zaowocowały przygotowaniem transparentów, plakatów, rysunków na konkurs olimpijski.

Aby maksymalnie zniwelować poczucie podziału i odrębności pomiędzy członkami drużyny, w których skład weszli uczniowie i wychowankowie DPS, jako swoje godło i nazwę każdy zespół przyjął inny kolor. Tym sposobem mieliśmy „ośmiokolorową” olimpiadę. Kolor był znakiem rozpoznawczym zespołu startującego i jego kibiców – np. drużyna niebieska miała niebieskie koszulki, niebieskie trąbki, transparenty w niebieskim kolorze i wszystko inne, co ze sobą przynieśli, musiało być niebieskie. W ten sposób nie dość, że było kolorowo, to jeszcze bardzo przejrzyście, jeśli chodzi o rywalizację na boisku.

Olimpiada odbyła się 1 października. Uroczystość otwarcia zawodów, zapalenie znicza olimpijskiego, przemówienia, a także rozdanie medali i zakończenie olimpiady miały miejsce na boisku szkolnym, jednak większość dyscyplin – ze względu na deszczową pogodę - odbyła się na sali gimnastycznej. W niczym to jednak nie zepsuło wspaniałej rywalizacji zarówno uczestników samych zawodów sportowych jak i kibiców.

Tak naprawdę liczyło się nie tylko zwycięstwo sportowe, ale czasem ważniejsze było inne zwycięstwo – nad samym sobą i nad chęcią pokazania, że jest się najlepszym. Było to widać zwłaszcza wtedy, kiedy zawodnicy w drużynie musieli ze sobą współpracować, musieli sobie wzajemnie pomagać, kiedy trzeba było na kogoś zaczekać nawet kosztem porażki w danej dyscyplinie. I właśnie to było najwspanialszym zwycięstwem, to był nasz wspólny, największy olimpijski sukces. I choć na podium stanęły tylko trzy drużyny, które otrzymały najprawdziwsze olimpijskie medale, to właściwie każdy, kto w tym dniu był z nami – był zwycięzcą.

Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami, a wychowankowie Domu Pomocy Społecznej zostali obdarowani koszem maskotek – był to dodatkowy prezent od uczniów.

Nie mamy wątpliwości, że ten dzień na długo zapamiętamy i nadal będziemy organizować podobne imprezy, gdyż np. spotkania jasełkowe z wychowankami DPS już zapisały się na trwałe w naszym szkolnym kalendarzu.

Dzięki takim wydarzeniom wszyscy uczymy się czegoś nowego, zaczynamy inaczej patrzeć nie tylko na innych, ale także na samych siebie. I to jest na pewno jeden z ważniejszych celów, do osiągnięcia których dążymy pracując na co dzień z młodymi ludźmi.

Wyniki końcowe uzyskane przez drużyny podczas olimpiady:

Konkurencje sportowe:

(drużyna składała się z uczniów danej klasy i wychowanków DPS)

– niebiescy (klasa IIIB)

– żółci (klasa IIA)

– zieloni (klasa IIB)

– granatowi (klasa IIC)

– czerwoni (klasa IC)

VI miejsce

– czarni (klasa IB)

VII miejsce

– biali (klasa IA)