PODSUMOWANIE

13 stycznia odbył się 16-nasty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sztab, zgodnie już z tradycją, zorganizowano w Gimnazjum nr 2 w Zawadzie. Tradycją również stała się bogata oferta, którą zapewnili organizatorzy. W niedzielę już od południa można było przyjść do szkoły na kawę i ciastko upieczone przez rodziców, rozgrzać się ciepłą kiełbasą lub krokietem, a następnie zobaczyć ekscytujące pokazy driftingujących samochodów zorganizowane przez Stowarzyszenie Tuningu Samochodowego w Orzeszu, dzięki inicjatywie p. Roberta Hojki. Na oblodzonym boisku kierowcy w pełnym pędzie wykonywali ósemki, a zawrotne tempo dawało wrażenie, że w każdym momencie mogą stracić panowanie nad kierownicą. Ale na przejażdżkę namówiły się zarówno szefowa sztabu- p.Ilona Czardybon, jak i dyrektor gimnazjum- p. Ewa Golus. Obie zgodnie twierdzą, że wrażenia są niezapomniane.

Wieczorem można było posłuchać koncertu braci Leks oraz przygrywającemu im na gitarze Markowi Rzymowskiemu. Przeważała muzyka „Dżemu”, ale nie zabrakło też innych coverów. Zdecydowanie najbardziej spektakularny był pokaz sztucznych ogni, który zaczął się w tym samym czasie, co ogólnopolska akcja. „Światełko do nieba” zgromadziło tłumy. Podwórko szkolne było całkowicie zapełnione i można było poczuć szczególną atmosferę, która jest nieodłączna akcjom WOŚP. Potwierdzić to mogą liczni wolontariusze, którzy przez cały dzień kwestowali na ten cel. 50 uczniów z gimnazjum w Zawadzie i Gardawicach, Zespołu Szkół w Orzeszu oraz szkoły podstawowej w Woszczycach nazbierało razem około 13 tysięcy (najwięcej do swojej puszki zebrała uczennica ZS Marta Karp – 630 zł). Kwota ta została powiększona o dochody z licytacji, która odbyła się 30 stycznia. Wystawione zostały gadżety należące do WOŚPu oraz pozyskane przez sztab. Najwyższa kwota, która została wpłacona na konto Orkiestry to 200 zł za szkic uczennicy Marceliny Stycz, który nabył p. Jan Mach, tylko 20 zł mniej kosztowała pana burmistrza Andrzeja Szafrańca maskotka, a za 130 zł p. Karol Feliks nabył różowego osiołka. Samą licytację poprzedzało wystąpienie uczniów w świątecznych jasełkach, które oddawały ducha WOŚP, ponieważ ich tematem była konieczność miłości i umiejętność poświęcania się. Przedstawienie obejrzeli również rodzice, którzy zostali zaproszeni na spektakl oraz na degustację kołoczy ufundowanych przez p. Klimas i p. Honisza. Dużym powodzeniem cieszyły się również fanty, które można było nabyć za jedyne 5 zł. W sumie na konto WOŚP wpłynęło z orzeskiego sztabu 14 tysięcy złotych. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do zebrania takiej kwoty serdecznie dziękujemy. Dziękujemy za obecność oraz wsparcie idei, która przyświeca kolejnym finałom.

Przygotowanie, działalności i sukces Sztabu XVI Finału WOŚP w naszej szkole to efekt pracy bardzo wielu osób – młodzieży, której nie brak zapału, by – niezależnie od warunków pogodowych, wyjść na ulice miasta; uczniów i nauczycieli, bez których nic nie mogłoby się zdarzyć; wspierających nas rodziców, którzy upiekli pyszne ciasta. To przychylność mieszkańców Orzesza, wszystkich jego dzielnic, którzy wrzucali pieniądze do skarbonek wolontariuszy; to zrozumienie i pomoc wielu sponsorów.

Podziękowania kierujemy w stronę Pani Dyrektor MZO w Orzeszu Anny Czarnackiej, władz miasta Orzesze: Pana Burmistrza Andrzeja Szafrańca, Pana Burmistrza Andrzeja Bujoka, Pana Przewodniczącego Rady Miasta Jana Macha i radnych.

Podziękowania dla tych, dzięki którym byliśmy bezpieczni – Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej w Orzeszu. Dziękujemy również za prowadzenie rachunku pracownikom Knurowsko - Orzeskiego Banku Spółdzielczego, oddział w Orzeszu.

Dziękujemy sponsorom:

Firmie JANPOL z Jaśkowic, panu S.Gałeczka z Jaśkowic; ZPUH SKRAWMET p. L.Cebula z Zawady; aptece pod Orłem p. Morawiec z Orzesza;  aptece p. Łukaszczyk z Orzesza; firmie DARMAR p. Jarczyk z Orzesza; firmie p. Baryś z Zawady, firmie HERO p. Rożek z Orzesza, firmie DAX p.Gorzawski z Gardawic; salonowi fryzjerskiemu p. Spika – Iskra z Orzesza, salonowi kosmetycznemu p. Chorowski z Jaśkowic; p. R.Wycisło z Zawady, p. Słupik z Jaśkowic sklepom: p. Woźnica z Zawiści, p. Kurzuca z Woszczyc, p. Szymik z Woszczyc, p. Wiehle z Woszczyc, p. Malczyk z Ornontowic, p. Miłek z Orzesza, p. Fica – Stokłosa z Bełku; piekarniom: p. Klimas z Zawady, p. Honisz z Jaśkowic, p. Szmajduch z Orzesza..