ZAGRALIŚMY PO RAZ CZWARTY!

9 stycznia 2005 r. po raz kolejny wystartowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny również wystartował sztab w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu – Zawadzie. Tym razem był to już nasz czwarty Finał.

Kiedy nadchodzi czas zgłoszenia w Warszawie chęci utworzenia sztabu, w naszej szkole już nikt nie pyta, czy będziemy sztab organizować, bo to stało się zwyczajem, czasem tylko ktoś zapyta, czy aby na pewno już się zgłosiliśmy, czy nie jest już za późno. Bo nie jest tak, że w każdym momencie można utworzyć sztab. Już w październiku należy wysłać swoje zgłoszenie, gdyż potem - ze względu na określoną liczbę wszystkich wolontariuszy wyznaczoną przez MSW – można zgody już nie otrzymać.

W naszym sztabie 9 stycznia kwestowało 60 wolontariuszy. Jeszcze nie zdarzyło się, żeby zabrakło chętnych młodych ludzi do tego, aby w mroźny styczniowy dzień wyjść na ulice miasta i kwestować, choć w tym roku pogoda była naprawdę wspaniała i  może dlatego udało nam się pobić kolejny rekord, jeśli chodzi o sumę zebranych pieniędzy.

Zaangażowaliśmy do współpracy młodzież z gimnazjum w Zawadzie, gimnazjum w Gardawicach oraz gimnazjum przy Zespole Szkół w Orzeszu, dzięki czemu kwestujący pojawili się we wszystkich dzielnicach naszego miasta oraz młodzież z gimnazjum w Ornontowicach, którzy kwestowali na terenie swojej gminy.

Pierwsi wolontariusze zaczęli pojawiać się w sztabie około godziny 14.00, ostatni przyszli przed 20.00 wieczorem, ale na szczęście wszyscy wracali zadowoleni, uśmiechnięci i ciekawi najbardziej tego, ile pieniędzy znajduje się w ich własnej puszce. Na miejscu zostali rozliczeni i zaproszeni do bufetu na gorącą herbatę oraz coś słodkiego.

Zdecydowaną rekordzistką, jeśli chodzi o zebraną kwotę, została Ania Gołka z Gimnazjum nr 2 w Zawadzie, w której puszce było 823,86 złotych.

Jednak nie chodziło nam o bicie rekordów. Każda kwota przyniesiona przez wolontariuszy przyczyniła się do ogromnej sumy, jaką udało nam się zebrać – a było to 14 560, 57 złotych!

Dlatego nie można nie podziękować właśnie w tym miejscu wszystkim młodym ludziom, którzy poświęcili swój wolny czas, żeby kwestować na zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.

Jednak wolontariusze na ulicach to nie wszystkie działania sztabu. W naszej siedzibie, w gimnazjum w Zawadzie, byliśmy już od godziny 11.00. Przygotowaliśmy sztab do pracy, otwarta została kawiarenka internetowa, można było ćwiczyć swoje umiejętności w jeździe konnej dzięki Panu Benedyktowi Dyrda z Palowic, wystąpiły dwa zespoły muzyczne - ...z Jaskowic oraz BAR-O-METR z Bełku.

Cały czas działał bufet, który został zaopatrzony w doskonałe ciasta przez rodziców i nauczycieli, otwarty był sklepik, można było posilić się szaszłykami lub kiełbaską z grila. Wszystko to mogło sprawnie funkcjonować dzięki uczniom i nauczycielom pracującym cały dzień bezpośrednio w sztabie oraz wielu sponsorom.

Kulminacyjnym momentem dnia był na pewno pokaz sztucznych ogni firmy DWORNIK z Libiąża, który zgromadził na szkolnym placu tłum ludzi. I naprawdę było na co popatrzeć!

Ostatecznie na konto Fundacji przesłaliśmy kwotę – 16 509,41 zł!

Udało się to również dzięki dodatkowym zbiórkom m.in. w orzeskich szkołach podstawowych i zyskom wypracowanym przez sztab 9 stycznia oraz licytacji w dniu 12 stycznia podczas szkolnych Jasełek.

Do naszej akcji przyłączyli się uczniowie szkół podstawowych z Orzesza, Mościsk, Woszczyc i Zazdrości, a także pracownicy Urzędu Gminy w Ornontowicach, firmy Eko-war w Łaziskach i uczniowie ZS w Ornontowicach.

Długa jest lista osób, dzięki którym sztab mógł funkcjonować po raz kolejny. Wszystkim należy podziękować rozpoczynając jednak od nauczycieli gimnazjum w Zawadzie, którzy już nie potrafią wyobrazić sobie szkolnego kalendarza imprez bez Sztabu WOŚP.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tej imprezy. Podziękowania dla tych, którzy – jak co roku nas nie zawiedli – czyli dla mieszkańców całego Orzesza i Ornontowic, którzy nie przechodzili obojętnie obok wolontariuszy.

Podziękowania dla sponsorów:

*   Hurtownia p.Łaska, Zawada

*   Restauracja WEGA, K.Kopiec, Gardawice

*   B.Dyrda, Palowice

Podziękowania dla tych, dzięki którym byliśmy bezpieczni: Policji w Orzeszu, Agencji Ochrony Pana Hojka, Straży Miejskiej w Orzeszu, Straży Pożarnej w Orzeszu.

Dziękujemy również za prowadzenie rachunku pracownikom Knurowsko-Orzeskiego Banku Spółdzielczy oddział w Orzeszu, a także wszystkim tym, którzy uczestniczyli w Jasełkach i licytacji - przedstawicielom władz Orzesza i Ornontowic, Pani Dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty w Orzeszu, przedstawicielowi Banku Śląskiego w Orzeszu – Zawiści oraz rodzicom.